یکی از مشکلاتی که تا همین چند سال پیش گریبان گیر واحد های صنعتی بود مبحث تعمیرات برج خنک کننده بود , در گذشته ای نه چندان دور اگر این ادوات نیازمند تعمیر و مرمت بودند به دلیل نبود دانش فنی داخلی نیاز مند صرف هزینه های زیادی برای بر طرف کردن عیبو این دستگاه ها بود اما اکنون با توکل بر خدواند متعال شاهد هستیم که به صورت ۱۰۰% دانش طراحی و تولید و تعمیرات انواع برج خنک کن بومی شده و  تمام نیاز های واحد های صنعتی توسط جوانان همین مرز و بوم قابل برطرف کردن است.

مجموعه نوین تهویه صنعت در همین راستا با در اختیار داشتن کادری فنی و مجرب اقدام به طراحی و تولید و تعمیرات برج خنک کننده در مدل های مختلف کرده است.شما عزیزان و متقاضیان گرامی می توانید با ما در ارتباط باشید و نیازهای واحد صنعتی خود را اعلام نمایید تا بر اساس همان نیاز ها برایتان محصولی کاملا اختصاصی و از نظر قیمتی مناسب را طراحی و تولید نماییم.

معمولا  برج خنک کننده را از یک نگاه به دو دسته تقسیم می کنند : بخش اول برج هایی هستند که از کشش طبیعی هوا جهت خنک سازی استفاده می کنند و بخش دوم هم شامل برج هایی می شود که از کشش مکانیکی هوا جهت خنک سازی سود می برند.

خوب مشخصا برج های دسته اول  دارای مصرف انرژی کمتری هستند چون از نیروی باد به صورت طبیعی استفاده می کنند. هزینه نگه داری اینگونه برج ها نیز پایین تر است. اما مدل دوم به دلیل استفاده از یک فن قدرتمند دارای هزینه های نگه داری و تعمیرات جانبی  خاص خود هستند اما اگر راندمان کاری این برج را با هم مقایسه کنیم به طبع مدل کشش مکانیکی دارای شرایط مطلوب تری می باشد.

در طراحی برج خنک کننده که توسط مجموعه نوین تهیوه صنعت صورت می پذیرد ما ابتدا واحد صنعتی شما را بازدید خواهیم کرد و نیازهای شما را دقیقا بررسی می کنیم و تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا با کمترین هزینه ممکن برجی برایتان طراحی و تولید شود که بتواند تمامی نیازی های واحد شما را پاسخگو باشد. در مورد خدمات پس از فروش تمامی محصولات ما دارای گارانتی بی قید و شرط بوده و چنانچه زمانی هم به مشکل بر خوردند توسط تیم فنی نوین تهویه صنعت به راحتی قابل رفع و تعمیر می باشند.

تولید برج خنک کننده اگر به صورت کشش طبیعی  هوا باشد معمولا در سه دسته زیر می توان انها را طراحی نمود :

مدل استخرهای خنک کننده

مدل آبپاش

مدل استخر های تزیینی

در مدل اول  سعی شده است تا در سطح استخر تماس میان اب و هوا رخ دهد و از این حالت برای خنک سازی استفاده شود.البته در مدل استخری برای خنک سازی بیشتر سعی شده است تا بخشی از حرارت را به کف استخر منتقل نمایند .در مقایسه با دیگر مدل ها معمولا مدل فوق دارای راندمان کاری پایین تری است و معمولا برای واحد های صنعتی بزرگ و مهم توصیه نمی شود.

اما مدل دوم که به صورت آبپاش است در واقع بدین صورت عمل می کند که با قرار گرفتن آبپاش هایی که چندین فوت بالاتر از استخر قرار گرفته اند عمل خنک سازی را انجام می دهند.بدنه این استخرها دارای دیواره های روزنه دار گنبدی شکلی بوده و کار اصلی آنها جلوگیری از انتقال آب توسط جریان هوا می باشد.در این مدل شما می توانید از فضای کمتری نسبت به حالت اول استفاده نمایید و همچنین هزینه ساخت و تولید ان به مراتب نسبت به مدل اولی کمتر است. از نظر استحکام و مقاوم بودن نیز مدل فوق دارای قوام و دوام بسیار خوبی است و کمتر مشاهده شده که دچار مشکل شود.

اما روش سوم تنها زمانی کاربرد دارد که حجم خنک کنندگی ما واقعا کوچک باشد و آن زمان است که توصیه می شود از این مدل استفاده نمایید. در این روش میزان تبخیر آب به مراتب نسبت به دو مدل قبلی بالا تر است و باید دقت کرد که اگر با کمبود آب مواجه هستید از این مدل استفاده نکنید.در عوض میزان خنک کنندگی بالایی داشته و در زمانی کوتاه می تواند عملیات خنک سازی را انجام دهد.

 

اما مساله مهمی که می توان در مورد آن ساعت ها صحبت نمود در مورد نحوه خنک سازی دستگاه های برج خنک کنده استو اینکه چگونه انتقال دما توسط آنها انجام خواهد گرفت.این مورد بسیار مهم است و اگر خلیی در ان رخ دهد می توان شاهد خسارات زیاید در یک واحد صنعتی باشیم  پس باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد و در نهایت از برجی که دارای راندمان کاری بالایی بوده استفاده شود.قدمت طراحی برج های خنک کننده به ۱۰۰ سال قبل باز می گردد و از ان روزها بود که مهندسان به فکر افتاند برای انتقال دمای محیط های صنعتی این دستگاه استفاده نمایند.

هم اکنون با پیشرفت روز افزون علم و فن /اوری در این حوزه شاهد هستیم که بر اساس نوع محیطی که قرار است در ان واحد صنعتی ایجاد شود می توان مدل های مختلفی از انواع برج های خنک کننده را پیشنهاد دا  که هر کدام دارای مزایای خاص خود هستند . دقت نمایید چنانچه در این بخش نتوانید هوشمتدانه عمل نمایید بعد ها باید شاهد تعمیرات برج خنک کننده به صورت مداوم باشید . پس حتما در این مورد دقت لازم را به کار برید تا بتوانید بر اساس انچه که محیط شما نیاز دارد دست به انتخاب صحیحی زده  و خود را از دردسر های بعدی خلاص نمایید.

تا چندی قبل شاهد بودیم که برای طراحی و تولید و حتی تعمیرات این ادوات نیاز بود تا حتما از دانش کشورهای خارجی استفاده شود و همیشه وابسته به صنعت انها بودیم اما مدتی است که این علم کاملا بومی سازی شده و توسط مهندسان کشورمان به صورت کامل قابل ارائه می باشد و همین امر موجی کاهش هزینه های در زمینه طراحی و تولید و حتی تعمیرات برج خنک کننده گردیده است.

اما روند عملکرد کلی برج ها بدین گونه است که با استفاده از سیالی مانند هوا  و با کمک گرفتن از آب و اینکه میان این سطح تماسی ایجاد خواهد کرد باعث خواهند شد تا عمل خنک کنندگی صورت پذیرد.البته بر همگان مسلم است که مدل های مرطوب هر چند دارای راندمان بالایی هستند اما مصرف آب بسیرا زیادی را در هنگام کار این ادوات شاهد هستیم و همین موضوعی شده تا بسیرای رد پی استفاده از مدل هایی با راندمان مناسب و در عین حال مصرف کمتر آب باشند.

به هر حال در تولید برج های خنک کننده جدا از اینکه باید بحث تعمیرات این ادوات را رد نظر گرفت باید در نظر داشت که میزان مصرف برق و آب انها به چه میزان است و آیا در ردزامدت می توان استفاده از انها را ادامه داد و یا توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

 

از دیگر مقالات ما بازدید نمایید :

پکینگ , پکینگ برج خنک کننده

 

درباره adminsazan

3 دیدگاه در تعمیرات برج خنک کننده در مدل های مختلف |۰۹۱۲۴۲۰۶۷۲۷
 1. Cooling tower
  مرکز خرید الماس میدان هروی
  این مرکز خرید ، مد روز، رستوران ها، کافی نت ها، و حتی یک مرکز زیبایی. خنک کننده برای مراکز سیستم چیلر تراکمی آب خنک با برج خنک کننده کراس فلو است که برج خنک کننده مدل ۵۰۰ تن تبرید ارائه شده است. این برج خنک کننده بدلیل مسکونی بودن محیط از پروانه فایبر گلاس طرح کافیمکو و موتور زیمنس IP55 طراحی راندازی شده است صدای برج را به حداقل رسانده و راندمان بسیار بالایی را در بر دارد نصب شده است .

 2. فایبرگلاس مکعبی برج خنک کننده جریان مخالف

  الف) برجهای خنک کن مرطوب : WET – COOLING TOWER برجهای خنک کننده مرطوب حرارت از بین رفته را سیستم مکانیزمهای زیر به محیط وارد میسازد :
  ۱. باعث میشود حرارت هوای اطراف را افزایش دهد
  ۲. آبی که در سیستم در حال گردش میباشد بخشی از آن را تبخیر میکند .
  ۳. دمای مخزن آب سرد جمع آوری را افزایش میدهد
  برجهای خنک کننده نوین تهویه صنعت یک سیستم توزیع و پخش آب گرم پیشرفته را دارند که آب را بصورت یکنواخت روی یک شبکه کاری مشبک از تخته های افقی نزدیک به هم می باشد که این شبکه ها آبخور نامیده می شوند . آبخور ها آب سرازیر شده از بالای برج را با هوایی که از میان آنها حرکت می کند کاملاً مخلوط کرده بطوریکه آب بصورت یک قطره از یک آبخور به سطح آبخور دیگر توسط نیروی شبکه بندی خود می ریزد . هوای بیرونی از طریق شاسی هایی پیشرفته نوین تهویه صنعت که بصورت میله های افقی در اطراف برج قرار دارند وارد می شوند . این میله ها بمنظور نگهداری آب در داخل خود بطرف پائین مایل هستند . در اثر اختلاط آب و هوا ، انتقال حرارت و انتقال جرم اتفاق افتاده و در نتیجه آب سرد می گردد . آب سرد شده در حوضچه بتنی که در انتهای برج قرار دارد جمع آوری شده و سپس ازشت بتنی بطرف کندانسور پمپ می شود . اکنون هوای مرطوب و گرم از بالای برج خارج می گردد . برج خنک کننده آب (مرطوب) بصورت برجهای خنک کننده با کشش طبیعی و برجهای خنک کننده با کشش مکانیکی دسته بندی می شوند .

 3. دراکثر کارخانجات کوچک و بزرگ یکی از مهمترین و اساسی ترین دستگاهها می توان انواع برجهای خنک کننده (کولینگ تاور ) را نام برد. برجهای خنک کننده ( کولینگ تاور ) علاوه بر آب به منظور خنک کردن سیالاتی دیگر در صورت لزوم مورد استفاده واقع می شود.
  با توجه به اینکه برجهای خنک کننده ( کولینگ تاور ) معمولاً حجیم می باشند و بعلت پاشیدن آب در محیط اطراف خود و خرابی تجهیزات آن را معمولاً در انتهای فرایند نصب می کنند.
  اگراز وسایل برجهای خنک کننده صرف نظر نشود برای ساخت برج تکنولوژی بالایی نیاز نیست همانطور که در ایران در حال حاضر ساخت این برجها در حد وسیعی صورت می گیرد. برجها با توجه به شرایط فیزیکی و شیمیایی خاص خود دچار مشکلاتی می شوند ولی معمولاٌ زمانی لازم است تا این مشکلات برج را از کار بیاندازد طولانی است.،ولی عملاٌ اجتناب ناپذیر است.

  برج خنک کننده ( کولینگ تاور ) دستگاهی است که با ایجاد سطح وسیع تماس آب با هوا تبخیر آسان می کند و باعث خنک شدن سریع آب می گردد.عمل خنک شدن در اثر از دست دادن گرمای نهان تبخیر انجام می گیرد، در حالی که مقدار کمی آب تبخیر می شود و باعث خنک شدن آب می گردد.باید توجه داشت آب مقداری از گرمای خود را به طریق تشعشع ،هدایتی وجابجایی و بقیه از راه تبخیر از دست می‌دهد.
  بیشتر دستگاههای خنک کن از یک مدار بسته تشکیل شده اند که آب در این دستگاهها نقش جذب ، دفع و انتقال گرما را به عهده دارد، یعنی گرمای بوجود آمده توسط ماشین جذب و از دستگاه دور می سازد. این کار باعث ادامه کار یکنواخت و پایداری دستگاه می شود.
  در دستگاههایی که به دلایلی مجبوریم آب را بگردش در آوریم و یا به کار ببریم باید بنحوی گرمای آب را دفع کرد. با بکار بردن برجهای خنک کننده ( کولینگ تاور ) این کار انجام می گیرد. در تمام کارخانه ها تعداد زیادی دستگاههای تبدیل حرارتی (heat exchanger) وجود دارد که در بیشترآنها آب عامل سرد کنندگی است.
  بدلایل زیر آب معمولترین سرد کننده هاست:
  ۱. بمقدار زیاد وارزان در دسترس می باشد.
  ۲. به آسانی آب را می توان مورد استفاده قرار داد .
  ۳. قدرت سرد کنندگی آب نسبت به اکثر مایعات( در حجم مساوی )بیشتر است.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *