انواع برج خنک کن در مدل های مختلف |۰۹۱۲۴۲۰۶۷۲۷

۱۳۹۵/۰۸/۰۸

یکی از دغدغه های مهم در هر واحد صنعتی این است که چگونه می توان حرارت ناشی از کار دستگاه ها را دفع کرد چرا که همه می دانیم چنانچه میزان دمای محیط و حرارت دستگاه ها از حد مجازی بیشتر شود می تواند باعث اختلال در خط تولیدی شده و منجر به خسارات  بسیاری خواهد شد.یکی از روش هایی که این روزها در تمام واحد های صنعتی مدرن و پیشرفته در حال اجرا است استفاده از انواع برج خنک کن می باشد. این دستگاه با توجه به نحوه عملکردی که دارد می تواند کمک فراوانی نماید تا میزان حرارات سایر دستگاه ها را به طرز قابل چشم گیری کاهش دهد.

اما سوال این است که اگر قرار به استفاده از این محصول در یک واحد صنعتی است باید در تولید برج خنک کننده از چه ابعادی و از چه جنسی برای محل مذکور استفاده شود تا بهترین نتیجه را بتوان شاهد بود.خوب قبل از هر چیز باید موقعیت اب و هوایی منطقه مورد نظر بررسی شود چرا که انواع برج خنک کن به تناسب نوع اب و هوایی که قرار است در آن کار کنند می توانند در طراحی های مختلفی ساخته و تولید شوند.پس باید حتما به این موضوع توجه لازم را داشت تا بتوان شاهد بالاترین راندمان کاری باشیم.

 

در یک تقسیم بندی کلی می توان اینگونه در نظر داشت که که برج های خنک کننده در سه مدل مرطوب و خشک و مدل ترکیبی مرطوب و خشک می توانند طراحی و تولید شوند که با توجه به نوع اقلیم اب و هوایی محیط مورد نظر می بایست از مدل مناسب ان استفاده نمود.

اگر محیط کاری شما به گونه ای است که دسترسی کافی به اب دارید پیشنهاد می شود از مدل مرطوب استفاده کنید تا شاهد بالاترین راندمان کاری باشید.اینجا دقیقا مشخص است که مهمترین عالم خنک کنندگی آب می باشد.

در یک نگاه می توان بزرگترین مزیت روش مرطوب را خنک کنندگی عالی ان عنوان کرد اما باید دقت داشت که در استفاده از روش مرطوب  معایبی نیز نهفته است که می توان به چند عامل زیر اشاره کرد تا بر اساس ان دست به خرید برج خنک کننده مورد نظرتان بزنید. :

به دلیل استفاده بیش از حد از آب شاهد پراکندگی آب هستیم که باید برای رفع این مشکل از قطره گیرهای بسیار با کیفیت استفاده شود.البته به ناچار مجبور هستیم برای آسیب ندیدن سایر دستگاه های صنعتی به خاطر پرتاب اب این برج ها را دور از دسترس سایر دستگاه ها قرار دهیم.

اما روش دیگری که در ساخت انواع برج خنک کن مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از روش خشک است. همانطور که از نام ان نیز مشخص است در روش فوق با کمترین مقدار مصرف آب مواجه هستیم و معمولا برای محیط های کویری و کم آب از این روش استفاده خواهد شد.به منظور جبران کمبود اب برای خنک سازی می بایست از جریان هوا کمک گرفت تا بتوان به خبوی عملیات خنک سازی را انجام داد.

مدل بعدی که در بالا نیز به نام آن اشاره کردیم مدل خشک و مرطوب است و در این روش سعی شده تا از هر دو روش خشک و مرطوب در روند خنک سازی استفاده شود.در این مدل از دستگاه ابتدا شاهد خنک سازی در بخش خشک  هستیم و سپس در مرحله دوم عملیات خنک سازی در بخش مرطوب صورت خواهد گرفت.

 

اما از یک نگاه دیگر می توان در یک تقسیم بندی برج خنک کننده را در دو مدل :

با کشش طبیعی هوا

با کشش مکانیکی هوا

تقسیم بندی کرد که خود در بحث های فنی و تخصصی نیز به دو بخش تقسیم بندی خواهند شد :

برج هایی که با جریان متقابل کار می کنند.

برج هایی که خنک کننده گی را با جریان عرضی هوا انجام می دهند.

 

اما  طراحی برج خنک کننده در مدل هایی که به صورت کشش طبیعی در حال کار هستند دارای اجزایی همچون :

استخر های مخصوص آب پاش

استخرهایی برای خنک سازی

می باشند که هر بخش دارای وظیفه خاص خود می باشد.در بخش  اول برای خنک سازی سعی می شود تا آب را به دیواره های استخر و کف استخر بزنند تا عملیات تبادل حرارتی صورت گیرد. و اما در بخش دو م سعی می شود تا اب هر چه بیشتر با هوا در تماس باشد تا بتواند به خوبی عملیات خنک کنندگی را انجام دهد.

 

اما در این بخش می پردازیم به یک تعریف کلی درباره انواع برج خنک کن و اینکه دقیقا این دستگاه چیست و چگونه کار می کند ؟ همانطور که می دانید واحد های صنعتی جهت خنک سازی ادوات و دستگاه های خود از آب استفاده می کنند و این آب در طول زمان کوتاهی حرارت دستگاه ها را به خود گرفته و گرم می شود و نمی تواند بازدهی اولیه را ارائه دهد به همین منظور از برج های خنک کن استفاده می کنند تا دمای آب را مجددا کاهش دهد  و آب خنک سازی شده را به مدار باز می گرداند تا در ادامه عملیات خنک سازی دچار مشکل نشود.

در یک تقسیم بندی قبالا هم اشاره داشتیم که برج ها را می توان در دو مدل مدار باز و مدار بسته ارائه کرد. مدل مدار باز هر چقدر بتواند میزان تماس آب با هوای اطراف را بیشتر نماید در واقع میزان توان خنک سازی خود را بالا برده ایست. این مدل در کلاس های مختلف کاری در بارازر یافت می شوند و هر کدام دارای توان خنک کندگی مشخصی هستند.

مدل های مدار بسته برای محیط هایی مناسب هستند که در انجا کمبود آب است و نمی توان به میزان دلخواه از آب برای خنک سازی استفاده کرد.به همین منظور برای اینکه در مصرف آب صرفه جویی شود از مدل های مدار بسته استفاده می شود.در مدل های فوق آب از لوله های پره داری عبور می کند تا عملیات خنک سازی صورت پذیرد.البته بزرگترین عیب این مدل را می توان اینگونه بیان نمود که بعد از مدتی شاهد گرم شدن محیط هستیم و همین امر موجب شود تا نتواند به صورت اول به خنک سازی آب درون لوله ها بپردازد و و به تدریج شاهد کاهش راندمان کاری باید باشیم.

 

از دیگر مقالات ما بازدید نمایید :

پکینگ , پکینگ برج خنک کننده ,برج خنک کننده

  کلمات کلیدی :
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :