چند نکته مهم درباره برج های خنک کننده

۱۳۹۶/۰۳/۲۷

در برج با جریان عرضی مسئله باران‌زائی بیشتر مطرح است چون در این نوع برج تمایل به افزیش سرعت هوا بیشتر می‌باشد. چون باران‌زائی برج مسئله‌ای است جدی؛ سیستم قطره‌گیری را باید در جهت حداقل ساختن مقدار خروج آب از برج؛ تغییر داد. اگر چند تیغه از مجموعه قطره‌گیر برج شکسته یا از جا خارج شده باشد، نرخ خروج قطرات آب افزایش پیدا می‌کند. در طرح تغییر قطره‌برگردان‌ها بایستی به مسئله افت فشار توجه نمود. تاکنون تجربه بر استفاده از نوع سلولی قطره‌گیر تایید می‌گذارد و این در مقایسه با نوع چوبی است.

 

تئوری‌های زیادی برای تشریح گرما و انتقال جرم که در برج‌های خنک کننده اتفاق میفتد، توسعه یافته‌اند. مبنای این تئوری ها اصول درست مهندسی است چون برج را می‌توان مبدل گرما دانست که در آن هوا و آب با یکدیگر به طور مستقیم در تماس می‌باشند.
هیچ روش قابل قبولی برای محاسبه دقیق جمع سطح تماس بین آب و هوا در برج وجود ندارد. بنابراین ضریب انتقال حرارتی را نمی‌توان تعیین یا توسط تئوری‌های شناخته شده محاسبه نمود.
بسیاری از لوازم انتقال حرارت، راه حل در تضاد با روش‌های تئوری دارند ولی روش درست را باید با جمع‌آوری مشاهدات طراحی و فرمول‌بندی کار، به دست‌ آورد.

 

۵- ۱٫ تئوری تجربه
به کار بردن تجربه و پژوهش را در تحلیل برج‌های خنک کننده، می‌توان کلید اساسی نامید. یعنی اینکه شرایط مرزی توسط معادلات بنیادین و مدل ریاضی، تعریف و تشریح می‌گردند. فرایند دقیق اتفاق انتقال حرارت و جرم در تماس مستقیم یک مبدل حرارت، به طور مبسوط معلوم نیست (شکل ۵- ۱). اما نتایج را می‌‌توان در فرمول‌بندی به کار برد که ارزیابی و پیش‌بینی عملکرد برج را تحت اغلب شرایط حاکم، انجام دهد.
۵- ۱- ۱٫ تئوری Merkel
اندیشه ارزیابی کلی برج تر را Merkel در ۱۹۲۵ ارائه داد. تحلیل وی و معادلات مربوط، انتقال گرمای محسوس و گرمای نهان در فرم فرایند انتقال حرارت و جرم بر اساس تفاوت انتالپی به عنوان نیروی محرک را در بر می‌گیرد.
هر سطحی از آب را لایه نازکی از هوای اشباع دارای دمای آب انبوه (مایع) در بر می‌گیرد (شکل ۵- ۲). هوا در عبور از برج گرم و اشباع می‌شود. دما و خواص فیزیکی مربوط به آب و هوا بنابر موقعیت نسبی‌شان تغییر می‌کند.

 

طراحی برج خنک کنندهتولید برج خنک کنندهانواع برج خنک کنندهتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده فایبرگلاسخرید برج خنک کنندهانواع پکینگ برج خنک کننده ,قیمت برج خنک کننده

 

  کلمات کلیدی :
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :