نگهداری چوب در برج‌های خنک کننده

۱۳۹۶/۰۷/۲۹

نگهداری چوب در برج‌های خنک کننده
در برج‌های تر اعضای چوبی سازه در معرض محیط مخالف خود قرار دارند. دمای آب در این محیط از ۱۰۵ F˚ (۴۰ C˚) در برج‌های هواساز تا ۱۵۰ F˚ (۶۵ C˚) در برج واحدهای صنعتی متغیر است. رطوبت نسبی بالا و در حد اشباع در این محیط عادی است و چوب در آن دستخوش دوره‌های متناوب ‌تر و خشک شدن می‌باشد. این عوامل روی خواص چوب تاثیر می‌گذارند و سبب تخریب تدریجی و نهایتا شکست آن می‌گردند.
ساخت قاب چوبی سازه برج با «سرخ چوب » آغاز گردید چون ذاتا در قبال پوسیدگی، تخریب‌های بیولوژیکی و اثرات فرساینده هوادیدگی، در بین سایر گونه‌های تجاری چوب مقاوم‌تر است. ترکیب شیمیایی درون چوب این گونه (سرخ چوب) به آن رنگ خجلت‌زدگی داد ولی مانع اثر حشرات و قارچ‌های پوساننده در آن گردید.

 

خاصیت دیگر و مهم سرخ چوب ثبات ابعاد آن است که در قاب برج از جهت عدم تمایل چوب به پیچیدگی و ترک و در نتیجه حفظ تعادل و درستی ساختمان اهمیت زیادی دارد.
از خواص خوب سرخ چوب مقاومت آن در قبال مواد شیمیایی است. سرخ چوب مواد کلرین و PH آب برج را در مقایسه با گونه‌های دیگر چوب، بیشتر تحمل می‌کند.
این ویژگی‌های سرخ چوب موجب گردید که از ابتدای سده ۱۹، چوب آلات آن در سازه‌های این چنینی مصرف گردد. انجمن سرخ چوب در کالیفرنیای ایالات متحده برآورد کرده است که اگر چوب آلات به کار رفته سرخ چوب در برج‌های خنک کننده را کسی به تخته‌های با ضخامت ۵/۲ سانتیمتر و پهنای ۳۰ سانتیمتر تبدیل می‌کرد و به دنبال هم می‌چیدریال ۵/۷ بار کره زمین را دور می‌زد.

 

بنابراین باید نتیجه گرفت، با دوامی که سرخ چوب در برج از خودشان نشان می‌دهد، قیمت آن در دراز مدت ارزان‌ترین است.
سرخ چوب دو گونه دارد، کوهستانی (Sierra Redwood) و جلگه‌ای (Coastal Redwood). گونه کوهستانی آن (Sequoia) رستم است و گفته می‌شود که بزرگ‌ترین موجود زنده روی زمین می‌باشد. درختان گونه کوهستانی خیلی تنومندتر از فامیل‌های جلگه‌ای خود هستند.
در دهه ۱۹۴۰ مشکلات کارگری، کار قطع و استحصال را در جنگل‌های سرخ چوب مختل کرد و بعد از جنگ جهانی دوم هم ادامه داشت و در نتیجه فراوانی چوب آلات سرخ چوب رو به نقصان گذاشت و طبعا قیمت آن هم بالا گرفت. مصرف کنندگان به فکر جایگزینی افتادند. دوگلاس فر گونه‌ای بود که تصور می‌شد بسیار نزدیک به ویژگی‌های عملکرد سرخ چوب در برج باشد. لذا کاربرد چوب دوگلاس در برج‌های تر شروع و متعاقب آن روی گونه‌های دیگر سوزنی برگان از جمله سروها و کاج‌ها تجربه گردید. روند تجربه روی چون گونه های دیگر و موارد تخریب و نتایج به دست آمده از مطالعات مربوط، در ادامه فصل حاضر ارائه خواهد شد. اما قبل از آن

آشنائی با درجات کیفیت مقطوعاتی از سرخ چوب که به بازار عرضه می‌شود، به نظر می‌رسد که ضرورت خواهد داشت.

سرخ چوب کالیفرنیا با درجات کیفیت مختلف به بازار عرضه می‌شود. درجه تمام درون چوب سالم آن بالاترین کیفیت را دارد و عاری از معایبی چون انواع گره است و ثبات ابعاد بالائی دارد و به هوادیدگی هم مقاوم است. این درجه کیفیت سرخ چوب (شکل ۸- ۱) با بالاترین استاندارد مصارف صنعتی آن از جمله در برج خنک کننده، تانکر و بشکه‌های قابل حمل و نقل، لوله، برج‌های ضدعفونی و گاززدائی، مطابقت می‌کند.

 

از دیگر مقالات ما دیدن نمایید :

برج خنک کننده فایبرگلاس , قیمت برج خنک کننده , خرید برج خنک کننده , تعمیرات برج خنک کننده , پکینگ , پکینگ برج خنک کننده , برج خنک کننده فایبرگلاس

  کلمات کلیدی :
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :