نقش برج در کمپرسورها، چیلرها، نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها

۱۳۹۵/۱۲/۰۹

نقش برج در کمپرسورها، چیلرها، نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و یا هر جا که مسئله گرما وجود دارد، خنک کردن آب است.
یکنواختی در سه عامل آب، هوا و بخش پر کننده شرط اصلی عملکرد مطلوب برج است. در فصل حاضر بحث به توزیع آب با اثرات آن دو قطره‌گیری اختصاص دارد.
۳- ۱٫ توزیع آب
نوع سیستم اسپری توزیع آب چند طرح دارد که متداول‌ترین آن با فشار کم از نازل‌های فلز با منفذ به قطر ۳ میلی‌متر می‌باشد (شکل ۳- ۱). چون مخروط اسپری با این شکل رواج پیدا کرده، فواره نسبتا کوچک است و برای توزیع یکنواخت آب روی بخش پر کننده، به تعداد زیاد آن نیاز خواهد بود. بین بزرگی لوله اصلی آورنده آب، قطر لوله‌های فرعی (بازوئی) توزیع با قطر منفذ نازل جهت هدایت حجم بیشتر آب در سیستم، رابطه نسبتا خطی وجود دارد. محاسبات هیدرولیکی لازم است برای تعیین دقیق‌تر رابطه انجام شود. قدر مسلم این است که هر چه GPM لازم بیشتر باشد، به لوله‌ها، نازل‌ها و برج خنک کننده فایبرگلاس بزرگ‌تر احتیاج خواهد بود.
سیستم قدیمی کانالی توزیع آب هنوز هم کاربرد دارد (شکل ۳- ۲). به این سیستم باز، برگ و آشغال‌ها و خرد و ریزهای دیگر وارد می‌شوند.
خوردگی لوله‌ها، گرفتگی نازل‌ها و هزینه نگهداری مسائلی هستند که در مورد چگونگی توزیع آب مطرح می‌باشند.
تجربه در بسیاری از واحدها ثابت کرده است که نازل‌های سرامیکی و لوله‌های PVC (شکل ۳- ۳ بر عکس شکل ۳- ۴) با GPM مساوی، بازدهی بالاتری دارند. هزینه‌های کم تمیز نگهداشتن نازل‌های سرامیکی با هزینه نصب نازل‌های فلزی قابل مقایسه نیست. شکل‌های ۳- ۵ و ۳- ۶ دو فرم نازل ؟؟؟ آب را نشان می‌دهند. لوله‌های ۵/۷ سانتیمتر قطر PVC مسئله خوردگی و در نتیجه گرفتگی را ندارند. در صورت گرفتگی کلاهک انتهایی را برای تخلیه می‌توان باز نمود.
محاسبات هیدرولیکی مربوط اندازه لوله و قطر منفذ را تعیین می‌کند. اگر لوله اصلی موجود فلزی و دارای خوردگی در حد تعویض باشد، جایگزینی آن توسط لوله PVC هزینه کارگری کمتری دارد چون با دو نفر کارگر قابل نصب می‌باشد.

 

– ۲٫ برگرداندن قطره
گرفتن قطرات آب که از نازل ایجاد می‌گردند، نوعی مسئله است چون قطرات آب تمایل دارند همراه جریان عمودی هوا از برج خارج شوند، مگر آنکه مانعی سر راه قرار داشته باشد. برای ایجاد مانع در مسیر خروج قطرات آب از پروفیل استاندارد ازبست به صورت لانه زنبوری در قاب آلومینیومی یا فولادی (شکل ۳- ۷) در برج‌های چیلر استفاده می‌شود. در برج‌های خنک کننده بزرگ تخته‌های چوب وسیله این کار می‌باشند که کاربرد آنها نسبتا قدیمی است و گاهی تعدادی از تخته‌ها زیر پای افراد تعمیر کننده و بازدید کننده می‌شکنند و از محل شکست آنها راه فرار قطرات آب فراهم می‌آید.
قطره برگردان‌های چوبی قدیمی اکنون با مش (توری) آلومینیومی یا فولادی جایگزین می‌گردند و برای حائل آنها از پروفیل ۱۰ سانتیمتری استفاده می‌شود. از این شبکه یا توری‌ها حدود ۵/۰ درصد قطرات آب همراه هوا با سرعت ۲۲۵ متر در دقیقه، عبور می‌کنند.
سرعت هوا در اغلب برج‌های با جریان متقابل از ۱۰۵ تا ۱۳۵ متر در دقیقه است. اگر ضخامت قطره برگردان ۱۵ سانتیمتر باشد، قدری افت فشار وجود خواهد داشت ولی سرعت می‌تواند تا ۲۹۲ متر در دقیقه افزایش یابد.
قطره برگردان غیر چوبی (فلزی یا آزبست نسوز) این امتیاز را دارند که در صورت آتش‌سوزی مانع انتشار شعله از بخش‌های چوبی پایین به بالا یا از یک سمت به سمت دیگر برج می‌گردند.
برای کارخانه‌های شیمیایی، لوله‌کشی برج با لوله‌های PVC صورت می‌گیرد و برای ریز کردن آب از نازل سرامیکی استفاده می‌شود و قطره برگردان‌ها را هم از PVC می‌سازند. برای این هدف از موادی چون پلی پروپلین، ABSPVC و مواد مشابه این روزها استفاده می‌شود. در این صورت سازه برج با اپاکسی یا اندود لاستیکی اندود می‌گردد.

 

از دیگر مقالات ما دیدن فرمایید :

 

برج خنک کننده , تولید برج خنک کننده , تعمیرات برج خنک کننده , قیمت برج خنک کننده , خرید برج خنک کننده , طراحی برج خنک کننده , انواع برج خنک کن , پکینگ , پکینگ برج خنک کننده , برج خنک کننده فایبرگلاس , خرید برج خنک کننده

  کلمات کلیدی :
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :